Prostreno.cz

Badyán

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny5g
sacharidy72g
tuky14g

Tohle i na pohled neobvyklé ovoce orientálního stromu ve tvaru hvězdy pochází z Číny a Vietnamu. Badyán čili Illicium verum, se někdy nazývá také čínský badyán. Je důležité odlišit jej od japonského Illicium anisatum, který je vysoce toxický. Hvězdici badyánu tvoří pět až deset špičatých částí ve tvaru lodiček, měřících až 3 cm. Tyto tvrdé sekce jsou semenné lusky, z níž každý obsahuje jedno semínko. Aromatické látky jsou obsaženy i ve lusku i v semeni. Dnes se pěstuje téměř výhradně v jižní Číně, Indo-Číně a Japonsku. Hvězdice badyánu jsou k dispozici celé nebo rozemleté na červenohnědý prášek.  Jeho vůně je silná jako lékořice, ale štiplavější a silnější než anýz. Použití badyánu tak propůjčuje autentický nádech při přípravě některých čínských jídel. Ačkoli chuť badyánu bychom mohli přirovnat k sladké, je běžně používaný v pikantních pokrmech; dobře se hodí k citrusům, cibuli, drůbeži, hovězímu masu, skořici, muškátovému oříšku a zázvoru.  

Jak roste 

Badyán je malý až středně vždyzelený strom rodu magnólie, dorůstající až 8 metrů. Listy jsou kopinaté a axilární, květy jsou žluté. Strom se pěstuje ze semene hlavně v Číně a Japonsku pro vývoz a domácí trhy. Pokud chcete zkusit pěstovat badyán u nás, zasejte semena na jaře pod do země ve skleníku a nechte tam badyán růst alespoň do následujícího roku. Pak ho přesaďte do nejvíce teplého a chráněného místa, které můžete najít, protože rostlina nesnese teploty nižší než -5 ° C. Případně ho můžete zkusit pěstovat v kontejneru, rostlinu badyánu přesunout, když je počasí příliš chladné. Plody se mají sklízejí před tím, než dozrají, poté se suší na slunci. 

Použití v kuchyni 

Ačkoli chuť badyánu bychom mohli přirovnat k sladké, je běžně používaný v pikantních pokrmech; dobře se hodí s citrusy, cibulí, drůbeží, hovězím masem, skořicí, muškátovým oříškem a zázvorem. Badyán se tradičně vyskytuje v receptech čínské kuchyně v, a to hlavně v kombinaci s kuřecím, vepřovým masem a kachnou, přičemž jsou všechny přísady po dlouhou dobu vařeny v tmavé sójové omáčce. Badyán je také součástí směsi „Koření pěti chutí“. Najdete ho také v čínském vývaru a polévkách anebo mramorovaný vejcích. Možní vás to překvapí ale badyán jde brilantně v kombinaci s rajčaty. Chuť podobná lékořici je ve skutečnosti velmi podobná chuti fenyklu a bazalky, klasických rajčatových společníků. Jediný kousek badyánu přidává do rajčatové omáčky novou duši, nebo zajímavě obohatí dušené maso teplým kořeněným podtónem. Badyán je také běžným kořením v indické kuchyni, kde se používá v kořenící směsi garam masala, a jako součást nápoje jako chai. Na Západě se badyán přidává do ovocných kompotů a džemů a do výroby likérů ochucených anýzem, z nichž nejznámější je Anisette. Svoje místo má badyán také v pečeném cukroví, je výborný do perníků a sladkého pečiva. Společně se skořicí ho můžete použít také na zdobení. 

Badyán a zdraví 

 Stejně jako anýz má karminativní, stimulační a diuretické vlastnosti. Používá se k podpoře chuti k jídlu, k léčbě bolesti břicha, trávicích poruch včetně koliky, těžkostí způsobených chladným počasím, jako je lumbago, a ke zmírnění nadýmání. Jedná se o běžnou příměs léčivých čajů, pastilek a sirupů proti kašli. Kyselina shikimová, sloučenina přítomná v badyánu se používá k přípravě léčiva pro léčbu chřipky nebo chřipkového viru. Jeho mírné sedativní vlastnosti lze také použít k zajištění dobrého spánku. Olej z badyánu je užitečný při poskytování úlevy od revmatismu a bolesti zad. Badyán lze použít také jako přírodní osvěžovač dechu. 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Kopřivová polévka s quinoou

(5 hlasů)

Polévka s polentou

(6 hlasů)

Pikantní kuřecí polévka

(5 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat